Kacper Pałatyński – wywiad

Home / aktualności / Kacper Pałatyński – wywiad

20150927-24-kopia

YoYoFactory Polska: Podsumowaliśmy Twoje największe osiągnięcia, a warto zaznaczyć, że masz dopiero 13 lat. Zdążyłeś zdobyć już m.in. tytuł Mistrza Polski i Europy w kategorii Junior, czego przede wszystkim ogromnie Ci gratulujemy. Dlaczego postanowiłeś wziąć udział w programie „Superdzieciak”?

Kacper Pałatyński: Przede wszystkim chciałem spróbować czegoś nowego. Miałem nadzieję na pokazanie yoyo w nowoczesnej roli a nie tej, jaką jury pamięta ze swojego dzieciństwa. Jako zaangażowany zawodnik zależy mi także na promocji yoyo jako sportu, chciałbym przedstawić tę dyscyplinę szerszej publiczności. Nie będę kłamał, że nie chciałem poznać kilku gwiazd, bo zawsze o tym marzyłem 🙂 W domu odwiedził mnie nawet Wojtek Łozowski, którego nauczyłem kilku trików.

YoYoFactory Polska: A jak na pomysł wzięcia udziału w programie telewizyjnym zareagowali Twoi rodzice, koledzy?

Kacper Pałatyński: Rówieśnicy na początku nieco mi zazdrościli, choć po pewnym czasie zaczęli cieszyć się z mojego sukcesu. Rodzice zareagowali bardzo pozytywnie. Od początku bardzo mnie wspierali i ucieszyli się gdy usłyszeli, że będę miał kolejną szansę na osiągnięcie wielkiego sukcesu. Tato bardzo motywował mnie i dopingował podczas ćwiczenia układu – myślę, że bardzo mi to pomogło.

YoYoFactory Polska: Przygodę z yoyo rozpocząłeś w bardzo młodym wieku. Z takimi umiejętnościami machanie nie ma już przed Tobą żadnych tajemnic?

Kacper Pałatyński: Yoyo wywróciło moje życie do góry nogami. W pewnym sensie stało się moim stylem życia, bo towarzyszy mi wszędzie. Wystarczy, że włączę głośno muzykę a triki tworzą się same. W machaniu fajne jest to, że wystarczy mała zabawka w kieszeni i trochę chęci, a wyobraźnia rozbudzi się sama.

Fot. Robert Prach

Fot. Robert Prach

YoYoFactory Polska: Dojście do mistrzowskiego poziomu nie może być łatwe. Ostatecznie tylko jedna osoba staje na najwyższym podium. Jak udało Ci się tego dokonać? Dobra passa czy ciężka praca?

Kacper Pałatyński: Macham yoyo od niemal 3 lat. Po pierwszym roku postanowiłem, że z każdym dniem będę coraz lepszy i chcę osiągać czołowe miejsca na zawodach. Ciężka praca opłaciła się, bo przez niemal 2 lata zdążyłem zdobyć już juniorskie tytuły Mistrza Polski i Europy. Dla mnie to wielkie wyróżnienia, jeszcze bardziej motywujące mnie do treningów.

YoYoFactory Polska: Skąd wziął się pomysł na profesjonalne yoyowanie? Posiadasz jakiś autorytet w tej dziedzinie – zawodnika, który inspiruje Cię najbardziej?

Kacper Pałatyński: Szukając inspiracji do tego, co mogę zrobić z yoyo, trafiłem na występy czołowych polskich zawodników. Każdy z nich inspiruje mnie w inny sposób. Ja chciałem po prostu być profesjonalny jak oni. I chyba mi się to udało.

YoYoFactory Polska: A jak godzisz godziny treningów ze szkolnymi obowiązkami? Co oprócz machania lubisz robić w wolnym czasie?

Kacper Pałatyński: Chyba nie mam problemu z pogodzeniem szkoły i machania. Jestem zadaniowcem- wracam do domu, odrabiam lekcje, uczę się i lecę do machania. Jeśli nie yoyo, to koszykówka lub piłka nożna. Muszę jednak przyznać, że to yoyo zabiera mi oczywiście najwięcej czasu.

Fot. Robert Prach

Fot. Robert Prach

YoYoFactory Polska: No dobrze, a teraz szczerze – łatwo poderwać koleżankę na yoyo?

Kacper Pałatyński: Haha! Miałem kilka takich sytuacji, choć nie robiłem tego celowo. Wiem jednak, że niektórzy koledzy robili to specjalnie, choć może nie najlepiej im to wychodziło. 😉

YoYoFactory Polska: Wracając do Twojego udziału w programie, Ty i Twoi koledzy z programu zaprezentowaliście niewyobrażalnie wysoki poziom. Jak czuje się osoba, która znalazła się w tak utalentowanym gronie?

Kacper Pałatyński: Koledzy z programu prezentowali przeróżne talenty, wiele z nich bardzo mi się podobało. Czułem się niesamowicie dumny, że zostałem wybrany do grupy tak uzdolnionych osób. Uwielbiam to uczucie, kiedy publika wstaje i klaszcze, bo podoba im się mój występ. To niesamowite uczucie, które za każdym razem bardzo mnie buduje i motywuje do ciężkiej pracy.

YoYoFactory Polska: Jesteś zadowolony z ocen jury? Czy uważasz, że Dariusz Michalczewski przesadził ze swoją oceną?

Kacper Pałatyński: Jestem bardzo zadowolony z ocen jury. Od 100 ekspertów dostałem bardzo wysoką notę. Jest się z czego cieszyć. A Pana Darka serdecznie pozdrawiam. 🙂

YoYoFactory Polska: Zostaniesz kiedyś Mistrzem Świata?

Chyba każdy player do tego dąży. World YoYo Contest to zawody na niewyobrażalnie wysokim poziomie. W tej chwili regularnie trenuję i wciąż czekam do 2017 roku, kiedy to być może Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce. To dla mnie wielka szansa, bo do tej pory udział w Mistrzostwach odbywających się na przykład w Stanach czy Japonii wiązały się z bardzo wysokimi kosztami i dodatkowym stresem. Jeśli Polsce uda się w kolejnym roku zostać organizatorem zawodów najwyższej rangi, wtedy dam z siebie wszystko, by dostać się przynajmniej do półfinałów.

YoYoFactory Polska: I takiego sukcesu Ci życzymy – na najwyższym szczeblu. Dzięki za rozmowę i powodzenia!

Team

Comments
  • Kindel

    i like a yoyo and have a color

Leave a Comment